Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Создавање добри граѓани

Дајен Равич,   Џозеф П. Витерити  
Оригинален наслов на книгата : Making Good Citizens: Education and Civil Society
ИСБН : 978-608-229-295-3
Година на издавање : 2012
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 358
Димензии : 175x250
Корица : мекаКраток опис

Водечки мислители од различни области во оваа книга ја истражуваат врската меѓу здравата демократија и образованието. Соработниците разработуваат теми од религијата во јавниот живот до политички конфликт во плуралистичкото општество до проблеми на расната нееднаквост.


„Оваа провокативна збирка е корисен почеток со оглед на тоа како нашите училишта може да се издигнат над тривијалноста на мултикултурализмот“. Gary Rosen, New York Times Book Review


„Некои делови нудат остар увид на врската меѓу образованието, религијата и граѓанската вклученост...[и друго] додавајќи непроценливо меѓународно гледиште на она што многу често е ограничена дебата за образовните политики“. David Steiner, Journal of Education


Дајен Равич е професор-истражувач по образование на школата за образование при Универзитетот „Њујорк“ и претставник на Центарот „Браун“ за образовна политика на Институтот „Брукингс“. Џозеф П. Витерити  е професор-истражувач по јавна политика на Школата за постдипломски студии за јавна администрација „Роберт Ф. Вагнер“ при Универзитетот „Њујорк“. Професорите Равич и Витерити се коуредници на New Schools for a New Century, издадено од Јејл Јуниврзити Прес.


За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на publishing@arslamina.com.
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците