Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Мојот живот

Бенвенуто Челини  
Оригинален наслов на книгата : Vita
ИСБН : 978-608-229-591-6
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 410
Димензии : 135x200
Корица : мекаКраток опис

Италијанскиот златар, скулптор, сликар и музичар Бенвенуто Челини живее и твори во периодот на ренесансата, епоха во која инстинктот, чувствата, љубовта и ентузијазмот кон уметноста претставувале универзална вредност. Тоа е епоха во која се бијат страшни битки од името на славата на уметноста, во божјите храмови и во кралските палати, меѓу великаните како што се Микеланџело и Рафаело, Тицијан и Тинторето, Бандинели и Бенвенуто, и уште многу, многу други.


Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците