Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Лубиево без цензура

Михал Витковски  
Оригинален наслов на книгата : Lubiewo
ИСБН : 9786082472515
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 328
Димензии : 145Х205
Корица : мекаКраток опис

Патриција и Лукреција се дел од старата полска квир-геј сцена, од времето пред солидарноста и пред сидата, и се носталгични за старите времиња на срам и прикривање…


Растени во комунистичка држава, тие ги поминуваат седумдесеттите и осумдесеттите години во подземјето, наоѓајќи гламур во бедата, покажувајќи ги своите вештини во паркови и јавни тоалети, заведувајќи руски војници, ограбувајќи пијаници и гледајќи како нивните пријатели умираат од сида.


Сега, во посткомунистичка Полска, овие две остарени тетки се аутсајдери во новиот свет. Лубиево е хомо-рај, населен од помладата генерација на еманципирани хомосексуалци, слободни и горди на својата сексуална ориентација, па исончани и извајани енергично ги трошат своите „розови евра“. Ова е приказна за судирот меѓу старите и новите геј-луѓе, што се сретнуваат на место каде што се е можно, но некои нешта можеби се изгубени.
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците