Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Цариград 1453

Дејвид Никол и Криста Хук  
Оригинален наслов на книгата : Constantinople 1453
ИСБН : 978-608-247-302-4
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 96
Димензии : 185x247
Корица : мекаКраток опис

Цариград 1453

Крајот на Византија


Во оваа книга се разгледува детално четиримесечната опсада на Цариград, последното прибежиште на некогаш моќното Римско, а потоа и Византиско Царство. Од едната страна е Мехмед „Освојувачот“ на чело на осумдесетилјадна војска, а од другата одвај десет илјади полуобучени поданици на императорот Константин XI. 

Турската артилерија безмилосно удира по дрвените градски бедеми, со време и срамнувајќи со земја голем дел од нив; одбраната на градот храбро се спротивставува уште неколку часови. 

Константин одбива да го напушти Цариград и се бори сè до својата смрт. Со него умира и големата христијанска империја и почнува нова епоха од историјата на Балканот.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците