Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Хордубал

Карел Чапек  
Оригинален наслов на книгата : Hordubal
ИСБН : 978-608-247-328-4
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 132
Димензии : 120x200
Корица : мекаКраток опис

Јурај Хордубал по осум години поминати во Америка на печалба се враќа во родниот крај кај својата жена Полана и ќерка си Хафија. Тој ги идеализира ситуациите и очекува дека ќе наиде на топло добредојде, но реалноста е поинаква, а за тоа ќе се погрижи љубовникот на Полана, измеќарот Штефан Манија. Односите помеѓу двајцата мажи стануваат тензични, па Манија е принуден да го напушти имотот на Хордубал, но тоа не влијае врз љубовната афера со Полана и тие и понатаму тајно се сретнуваат. Хордубал постојано наивно верува во невиноста на Полана, па затоа е презрен и изолиран од соселаните. Манија, во договор со Полана, го убива Хордубал на спиење и му ја краде целата печалба. Религиозната средина го претвора судењето во инквизиција, каде што правниот поим злосторство станува грев кон Бога.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

12.05.2016 13:03:48   Anonymous напиша

Fantasitcna kratka novela za gurbet i neverstvo