Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Концепти на оперативните системи

Абрахам Силбершац,   Питер Бер Галвин,   Грег Гагни  
Оригинален наслов на книгата : Operating System Concepts
ИСБН : 978-608-247-297-3
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 992
Димензии : 170x235
Корица : тврдаКраток опис

Оперативните системи со отворен извор, виртуелните машини и селектираното пресметување се наоѓаат меѓу главните полиња на оперативните системи и на мрежното поврзување што постојано се менуваат. Со значителни преработувања и организациски промени, „Концепти на оперативните системи“, осмо издание,

на Силбершац, Галвин и Гагни е ажурирано и важно, како и секогаш, и ви помага да ги совладате основните концепти на оперативните системи додека се подготвувате за развоите што се појавуваат денес.


Освен основата, осмото издание има значителни преработувања и организациски промени што ви ги покажуваат врвните развои, како што се: системи со отворен извор, повеќејадрени процесори, кластеркомпјутери, виртуелни машини, трансакциска меморија, NUMA, управување на меморијата Solaris 10,

податочниот систем ZFS на Sun и многу повеќе. 

Новина во ова издание е примената на симулатор за да може динамично да се прикажат неколку теми за оперативниот систем. 

Најдобро од сè е што многу подобрениот WileyPLUS, мноштвото вежби за решавање повеќе нови проблеми и вежби за програмирање и другите подобрувања на ова издание работат заедно за да ве подготват самоуверено да навлезете во светот на оперативните системи.


Абрахам Силбершац е професор на Фондацијата Сидни Џ. Вејнберг и шеф на Катедрата по компјутерска наука при Универзитетот Јеил. 

Во 2002 година ја доби наградата за едукација IEEE Taylor L. Booth; во 1998 година наградата за извонреден едукатор ACM Karl V. Karlstrom и во 1997 година наградата за придонес ACM SIGMOD. Како признание за

неговото неверојатно ниво на иновативност и техничка извонредност, претседателот на лабораториите Бел го награди за три

различни проекти – проектот QTM (1998), проектот DataBlitz (1999) и проектот NetInventory (2004).


Питер Бер Галвин е главен технолог за Corporate Technologies (www.cptech.com), дистрибутер на мало и интегратор за компјутерска опрема.

Претходно г. Галвин беше системски менаџер на Катедрата за компјутерска наука при Универзитетот Браун. 

Покрај тоа што предава за оперативните системи, исто така, предава и за компјутерски мрежи, дистрибуирани системи и софтверско инженерство. Исто така, организира работилници за едукатори за компјутерска наука и индустриски професионалци.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците