Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Природен закон, либерализам и моралност

Роберт П. Џорџ  
Оригинален наслов на книгата : Natural law, liberalism and morality
ИСБН : 978-608-229-423-0
Година на издавање : 2013
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 320
Димензии : 155x235
Корица : мекаКраток опис

Природен закон, либерализам и моралност“ ги спојува водечките бранители на 

природниот закон и либерализмот за серија искрени и живи дијалози кои ги

допираат критичните прашања на современата морална и политичка теорија.

Книгата е извонреден пример за плодниот ангажман на традициите на мислата за

фундаменталните прашања на етиката и правдата.


Роберт П. Џорџ е Меккормик професор по јуриспруденција и директор на

програмата на Џејмс Медисон за американски идеали и институции при

Универзитетот „Принстон“. Тој е поранешен претседателски претставник во

Комисијата за граѓански права на САД, а бил и судски соработник во Врховниот

суд на САД. Тој е автор на „Во одбрана на природниот закон и автономијата на

правото: есеи за правниот позитивизам“.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците