Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Доживувањата на добриот војник Швејк, том 2

Јарослав Хашек  
Оригинален наслов на книгата : OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA ZA SVĚTOVÉ VÁLKY
ИСБН : 978-608-229-794-1
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 498
Димензии : 135x200
Корица : мекаКраток опис

Безмалку персонификација на типичниот Чех, „Добриот војник Швејк“ е краткиот наслов и главниот лик во незавршениот капитален црнохуморен и сатиричен роман на Јарослав Хашек, кој благодарение на сопствената некомпетентност (иако е нејасно дали е фактичка или хамлетовска), успева непрестајно да го осуетува авторитетот на целата австро-унгарска воена машинерија, попатно дофрлајќи и по некоја шега на сметка на корумпираните католички свештеници. 

Најпреведувано дело кога и да е напишано на чешки јазик, „Доживувањата на добриот војник Швејк“ е еден од врвовите на долгиот низ на субверзивни комични романи со политичко-општествени импликации и со длабоки корени во европската книжевна традиција. Токму мешавината на дигресии, хумор и анегдоти со реалните проблеми и ужаси на војната, го прави „Швејк“ и едно од најчитаните дела со тематика од Првата светска војна, а можеби и првиот голем антивоен роман во светски рамки.


Изворно замислен како шесттомно издание, „Швејк“ ќе биде само двотретински завршен кога срцев удар ќе го спречи Хашек да го доврши своето ремек-дело. Вториот том од ова издание ги содржи втората, третата и четвртата (недовршена) Хашекова книга, сите првично издадени меѓу 1922 и 1923 година.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците