Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Кога светот беше млад

Јирг Шубигер  
Оригинален наслов на книгата : Als die Welt noch jung war
ИСБН : 978-608-247-611-7
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 184
Димензии : 135x200
Корица : мекаКраток опис

Јирг Шубигер (Jürg Schubiger, 14 октомври 1936 – 15септември 2014) е швајцарски психотерапевт и автор на книги за деца. Добитник е на Германската награда за литература за млади (Deutscher Jugendliteraturpreis) во 1996 година за Кога светот беше млад (Als die Welt noch jung war, 1996).


"Кога светот беше млад" е збирка на крајно оригинални бајковито-филозофски приказни што со својата слоевитост и духовитост ги анимираат и децата и возрас-

ните. Во овие приказни, секојдневните предмети, растенијата и животните се здобиваат со сосема нови значења, надминувајќи ја границата во светот на фан-тастичното и менувајќи го нашиот светоглед. 

Полни со непостојни нешта и невозможни заплети, духовитите приказни на Шубигер постојано го изненадуваат и го замислуваат читателот. Бидејќи, кога светот беше млад, градовите патуваа, камилите зборуваа, ѕвездите се вљубуваа во луѓето и се спуштаа од небото долу на земјата... Се случуваше и самиот ѓавол да седне во училишна клупа, а кога смртта ќе дојдеше по некого, умееше и да му прости.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците