Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Стефано

Марија Тереза Андруето  
Оригинален наслов на книгата : Stefano
ИСБН : 978-608-247-607-0
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 80
Димензии : 145x205
Корица : мекаКраток опис

Награда „Ханс Кристијан Андерсен“ за 2012 година Стефано на Марија Тереза Андруето е приказна за внатрешното и надворешното патување што го искусува еден тинејџер, кој на почетокот на XX век, во периодот меѓу двете големи војни, тргнува на пат од Џенова кон Буенос Аирес во обид да го најде своето богатство. Гладот и болката, разделбата на пристаништето со пријателите кои исто така го напуштаат градот, патувањето со брод, бродоломот, пристигнувањето на пристаништето во Буенос Аирес, патувањето со воз до Пампа, зачленувањето во еден циркус... се пресвртници во ова патување во коешто младиот човек е воведен во светот на сексот, ја открива љубовта, наоѓа работа и почнува да го гради својот идентитет во новата земја.


Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците