Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Летај, мајско бумбарче!

Кристине Нестлингер  
Оригинален наслов на книгата : Maikëfer, flieg!
ИСБН : 978-608-247-628-5
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 200
Димензии : 145x205
Корица : мекаКраток опис

Летај, мајско бумбарче! е приказна за последните денови од Втората светска војна во Австрија, што има основа во автобиографските искуства од детството на авторката.

Откако станот во Виена им е бомбардиран, малата Кристел Гет и нејзиното семејство ќе изгубат сè. Семејството се засолнува во една вила во преградието, бегајќи од неподносливиот живот во Виена под руска окупација. Таму, малата Кристел прерано израснува и станува цврста и снаодлива: ограбува напуштени подруми во потрага по храна, се соочува со руските војници, се спријателува со воениот готвач Кон, но запаша и во можне опасни ситуации.

Кристине Нестлингер e добитник на наградата „Ханс Кристијан Андерсен“ во 1984 година, и добитник на Меморијалната награда „Астрид Линдгрен“ (ALMA) во 2003 година.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците