Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Островот на сините делфини

Скот О'Дел  
Оригинален наслов на книгата : Island of the blue dolphins
ИСБН : 978-608-247-715-2
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 152
Димензии : 145x205
Корица : мекаКраток опис

Далеку од брегот на Калифорнија се издигнува една груба карпа позната како островот Сан Николас. Сините делфини плискаат во водата околу него, морските видри си играат во појасите од алги и морските птици си лежат на карпите. Некогаш, на островот живееле и Индијанците – сè додека еден ден не решиле да заминат и да испловат кон исток.

Зад нив останала една млада девојка.

Таа девојка е Карана. Од година во година, го чека бродот да се врати. Но никогаш не се враќа. Најпосле, сфаќа дека мора да донесе судбоносна одлука: да тргне по нив сама, или да остане сама на островот до крајот на животот.

Островот на сините делфини е добитник на медалот „Њубери“ во 1961 година.

Скот О’Дел e добитник на наградата „Ханс Кристијан Андерсен“ во 1972 година.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците