Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Во слободна држава

В. С. Најпол  
Оригинален наслов на книгата : In a free state
ИСБН : 978-608-247-813-5
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 272
Димензии : 135х200
Корица : мекаКраток опис

Во романот Во слободна држава своите јунаци, Боби и Линда, Најпол ги сместува во ,,имагинарна" африканска држава, каде што се случува процес на постколонизација, заедно со сите необични општествени и политички промени, при што низ кратки и оголени реченици и исти такви описи, што ја подржаваат стварноста (внатреешни бескромпромисни судири за власта во тукушто ослободената африканска земја), се движат белци.


Најпол преплетува различни цивилизации, политички ставови, културолошки проблеми во средина што нема, па дури не го ни претчуствува својот идентитет.

И покрај тоа што покренува цела низа крупни прашања, во оваа книга, но и во другите негови книги, Најпол избегнува да понуди одговори, придржувајќи се до зборовите на Чехов дека ,,писателит не е тој што треба да ги решава проблемите, туку да ги пронаоѓа".

Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците