Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Признанијата на Нет Тарнер

Вилијам Стајрон  
Оригинален наслов на книгата : The confessions of Nat Turner
ИСБН : 978-608-259-013-4
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 440
Димензии : 135х200
Корица : мекаКраток опис

Доцна во летото 1831 година, во еден зафрлен дел на југоисточна Вирџинија, се случи единствениот успешен, продолжен бунт во аналите на американското црнечко ропство..

Бунтот го водеше еден необичен црн свештеник по име Нет Тарнер, образован роб кој се чувствуваше определен од Бога да ги уништи сите белци во регионот.


,,Признанијата на Нет Тарнер" ја раскажува самиот Нет додека престојува во затвор во студените есенски денови пред да го погубат. Неодоливата приказна го опфаќа целиот живот на Нет и ја достигнува неизбежната и шокатна кулминација тој крвав августовски ден.


Ова не е само раскажувачко ремек-дело туку ја открива и мачната суштина на црнечкото ропство со незаборавен човечки израз. Преку умот на еден роб, Вилијам Стајрон пресоздаде катастрофален настан и ги драматизира измешаните страдања, фрустрации- но и надежи- што го натерале овој извонреден црнец да се крене од раните магли на американската историја и да ги покоси оние што го поробиле неговиот народ.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците