Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Кратко писмо за долга разделба

Петер Хандке  
Оригинален наслов на книгата : Der kurze Brief zum langen Abschied
ИСБН : 978-608-247-965-1
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 152
Димензии : 135х200
Корица : мекаКраток опис

Во романот „Кратко писмо за долга разделба“, Петер Хандке пишува за еден млад австриски писател кој патува низ Соединетите Американски Држави во потрага по неговата сопруга Џудит со која се разделува. На патувањето проследува изведба на Шилеровата „Дон Карлос“ и учествува во дискусија за односот помеѓу реалноста и сцената, и со Џон Форд разговара за природата и историјата. Неговата меланхолија и безнадежност се контрастни на емоциите што владеат во странската држава и од различниот начин на живот.

 Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците