Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Светиот глад

Бари Ансворт  
Оригинален наслов на книгата : Sacred hunger
ИСБН : 978-608-247-771-8
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 760
Димензии : 135х200
Корица : мекаКраток опис

Приказната на „Светиот глад“ е сместена во средината на 18 век, а во нејзиното средиште е „Ливерпулскиот трговец“, брод за превоз на робови вклучен во озогласената триаголна трговија, Ливерпул-западна Африка-Карибите, главниот трговски пат во трансатлантската трговија со робови. Всушност, романот е поделен на два дела – дејството на првиот дел се одвива истовремено во Ливерпул и на „Ливерпулскиот трговец“ во 1752 и 1753 година, а на вториот дванаесет години подоцна во мочуриштата на Флорида. 


Насловот „Светиот глад“ е алузија на алчноста, себичната желба за заработка што води до насилство и свирепост, па од една страна ова е приказна за моќта, алчноста и

ароганцијата, а од друга страна за човечкото страдање, очај и осаменост.


И покрај тоа што ова дело може да се чита само како приказна за британската трговија со робови, сепак очигледно е дека зад сето ова се крие нешто многу поголемо и подлабоко: вечниот судир меѓу доблеста и алчноста – понекогаш и во една иста личност – и утопискиот сон за еден идеален свет во кој сите луѓе живеат

слободни и еднакви.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците