Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Тито и другарите

Јоже Пирјевец  
Оригинален наслов на книгата : Tito in tovariši
ИСБН : 978-608-247-994-1
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 560
Димензии : 130x200
Корица : мекаКраток опис

Во Југославија и во светот напишани се повеќе стотини книги за Тито. 

Делото на Пирјевец Тито и другарите не е само уште една книга за Тито: тое е досега најкомплетната студија за него, споредлива со големите историски биографии на водачите на руската револуција од Исак Дојчер. Таква ја прават изворите на кои се темели, внимателната реконструкција на времето и на просторот, кои му беа дадени на Тито, односно на југословенската комунистичка елита; анализа на Титовата личниост, како клучна фигура на револуцијата, нејзината идејна и психолошка структура.


Тито беше и клучен фактор на идејната кохезија, гарантор на оние граници до кои стигна револуцијата. На тие граници стоеше старата гарда. Историската четворка се распаѓаше, но никој, вклучувајќи го и Ѓилас, не понуди алтернатива. 

Вклучувајќи ја и младата гарда, како што Пирјевец ги нарекува носителите на

реформските тенденции во Словенија, Хрватска и Србија, на почетокот на седумдесеттите години од минатиот век. Неговата студија дава одговор на прашањето зошто е тоа така.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците