Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Лето кон крајот на векот

Фабио Џеда  
Оригинален наслов на книгата : L’estate alla fine del secolo
ИСБН : 978-608-259-030-1
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 304
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Во Лето кон крајот на векот, Џеда говори за детството и за староста, за повторното зближување и за сеќавањата. Во последното лето на 20 век, внукот се среќава со дедото по првпат откако ги оддалечуваат семејните недоразбирања. 

Дедото, Евреин, сè уште живее под бремето на фашизмот и на Втората светска

војна, поминувајќи ги своите последни денови во мало планинско село во кое неговото семејство се криело за време на војната, решен да си го одземе животот. Внукот, екстравертен тинејџер, е назначен да го чува, затоа што татко му мора да оди на деликатна операција. На бреговите на вештачкото езеро, каде што селото се

огледува во водата, тој е инициран во животот за да му помогне.


Романот на Фабио Џеда е приказна што е раскажана во два гласа, тој на дедото и тој на внукот. Невиниот свет на младоста се среќава со старата слика во прегратка меѓу почетокот и крајот на животот.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците