Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Тактики и искуства во битките во добата на Наполеон

Рори Мјур  
Оригинален наслов на книгата : Tactics and the experience of battle in the age of Napoleon
ИСБН : 978-608-247-407-6
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 344
Димензии : 150x230
Корица : мекаКраток опис

Црпејќи од мемоари, дневници и писма од тоа време, оваа моќна книга истражува како им било на војниците во битките што ги водел Наполеон. Се занимава со улогите на артилеријата, пешадијата и коњицата; со маките и страдањата на ранетите; со тоа како се доаѓало до победите; со механиката на нападите на пешадијата, на артилеријата и на кољицата; и со уште многу повеќе од тоа.

Рори Мјур е надворешен соработник на универзитетот на Аделаида. Тој е автор ина Британија и поразот на Наполеон, 1807-1815, која е, исто така, издадена од ,,Јејл Јуниверзити прес’’, и ја доби Првата награда што ја доделува Меѓународното друштво на почитувачи на ликот и делото на Наполеон во 1997 година.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците