Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Мехмед Освојувачот и неговото време

Франц Бабингер  
Оригинален наслов на книгата : Mehmed der Eroberer und seine Zeit
ИСБН : 978-608-259-150-6
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 608
Димензии : 153x235
Корица : мекаКраток опис

Од познатата опсада на Цариград во 1453 година, преку многубројните воени офанзиви што го обезбедија востановувањето на Отоманското Царство и настаните што го обележуваат животот на султанот Мехмед II се предмет на интерес на оваа класична биографија. Една од најзначајните фигури во историјата на Отоманците, султанот Мехмед, важи за архитект на победите што предизвикуваа страв низ Европа и дадоа свој влог во креирањето на сликата за Турците што долги години е присутна во западната уметност и во литературата.

Франц Бабингер (1891-1967) е автор на голем број книги и написи за сите периоди во отоманската историја, особено за релацијата помеѓу Отоманците и Европа во периодот на ренесансата.

„Фасцинантно... Од гледна точка на Западот, Мехмед е човекот што ù пресуди на Византија, збришувајќи го последниот траг на Источното Римско Царство. Воопшто не е изненадувачки фактот што Турците го слават како најголемиот од сите султани, фигура со којашто не може да се спореди ниедна друга во светската историја: по неговата храброст, државничкото чувство, покровителството на науките и уметностите.“

Роберт Кирш, „Лос Анџелес тајмс бук ривју“Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците