Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Наполеон Бонапарта: неговиот подем и пад

Џ. М. Томпсон  
Оригинален наслов на книгата : Napoleon Bonaparte: his rise and fall
ИСБН : 978-608-259-146-9
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 432
Димензии : 145х221
Корица : мекаКраток опис

Богатството од материјали за животот на Наполеон е толку огромно, полето на истражување толку пространо, а заклучоците на претходните биографи толку различни.

Но, за да се портретира Наполеон, еден биограф може едноставно да се концентрира на најдобрите докази- пред сѐ на коренсподенцијата на Наполеон, користејќи го она што го знае за потеклото и опкружувањето на приказната и потпирајќи се на сопствените вештини и процена за да создаде вистински портрет.


Во секој случај, тешко е ако некој што ја проучувал Француската револуција до 1794 година не се праша што се случило и по неа; и речиси невозможно е да му се одолее на искушението да си ги одмери интелектуалните сили со толку прекрасна тема- тема што секогаш ќе биде жива:

Неосвоен од смртта ваквиот е освојувач, го нема е живот, но живее в слава.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците