Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Октомвриската револуција

Рој Медведев  
Оригинален наслов на книгата : The October Revolution
ИСБН : 978-608-259-172-8
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 272
Димензии : 143х225
Корица : мекаКраток опис

Малку се на број настаните што во ХХ век ја поседуваат драматичноста и историската важност на револуцијата што се одигрува во втората деценија во Русија, при што многу од клучните прашања поврзани со настаните во 1917 година остануваат нерешени. Во Октомвриската револуција, Рој А. Медведев, водечкиот советски дисидентски историчар, ги комбинира западните и советските стојалишта и информации, така создавајќи еден нов и свеж увид во раѓањето на Советскиот Сојуз.


Октомвриската револуција е во исто време и стожерна историска студија и изразување на мошне значаен политички став. Книгата претставува прв обид на еден советски историчар од рангот на Медведев да го претстави и триумфот на болшевиците и нивните катастрофални политики, што ја втурнуваат Русија во глад и во граѓанска војна.


Октомвриската револуција е книга за секој што сака да ја разбере победата на болшевиците и нејзиното место во советската историја.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците