Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Вежбање со отпор за посебни популации

Ен Мари Свонк ,   Патрик Хагермен  
Оригинален наслов на книгата : Resistance training for special populations
ИСБН : 978-608-259-173-5
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 408
Димензии : 185х235
Корица : тврдаКраток опис

Вежбањето со отпор не е само за спортисти и луѓе со добра физичка  кондиција. Истражувањата покажале дека програмите за вежбање со отпор се корисни за луѓе кои страдаат од хронични болести. Во програмите за вежбање кои ќе ја подобрат општата здравствена состојба можат да учествуваат и стари и млади. Во книгата Вежбање со отпор за посебни популации се опфатени проценките и развојот на програми за вежбање за луѓе кои страдаат од артритис, остеопороза, рак, дијабетес, срцеви, белодробни и други заболувања. Исто така, опфатени се и програми за вежбање со отпор наменети за постари лица, лица со прекумерна телесна тежина и трудници.


Книгата содржи:

- Преглед на етиологиите на болестите

- Осврт кон истражувањата за влијанието на вежбањето со отпор врз различните видови популации

- Преглед на проценките и планирањето на програмите за различните видови хронични болести

- Целосни 24-неделни планови за вежбање

- Критички анализи на конкретни случаи

Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците