Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Тројанската војна: нова историја

Бери Строс  
Оригинален наслов на книгата : The Trojan war : a new history
ИСБН : 978-608-259-008-0
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 277
Димензии : 160х240
Корица : мекаКраток опис

Бери Строс нè потсетува дека војните се речиси секогаш исти – имињата и датумите се менуваат, но душата на битките останува иста низ милениумите. Сo доловување на придушената смиреност и громогласното насилство на античкиот свет, тој прави Хомер да звучи свежо и порелевантно од кога било. Тројанската војна е лирска привлечна книга, што татни со оружје, но и со вистина.“

-   „Ова е веројатно најдобар осврт што човек може да го добие за една од најпознатите војни во историјата. Четиво што секој што го интересира војната, историјата или античкиот свет, мора да го прочита.“

    „Воен еп пар екселанс, низ кој се исткаени нишките на фактите и фикцијата како на маѓепсувачка таписерија од крв, утроба и мускули – и ужасна женствена убавина.“

    „Втората најдобра книга за Тројанската војна што ја имам прочитано.“Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците