Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Фројд, биолог на умот: зад легендата на психоанализата

Френк Џ. Саловеј  
Оригинален наслов на книгата : Freud, biologist of the mind: beyond the psychoanalytic legend
ИСБН : 978-608-247-992-7
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 570
Димензии : 153х233
Корица : мекаКраток опис

Во оваа монументална интелектуална биографија, Френк Саловеј покажува

дека Фројд секогаш, и покрај одрекувањата, бил еден „биолог на умот“ и дека

неговите најкреативни инспирации навистина во огромна мера црпат од

биологијата. Саловеј ги анализира политичките аспекти на сложениот мит за Фројд согледан како „психоаналитички херој“ кој му служел на зацврстувањето на аналитичкото движење. Оваа книга претставува револуционерна повторна процена на Фројд и на психоанализата.


„Фасцинантно... Вистинска прошетка низ ова извонредно поглавје

во историјата на идеите што ги возбудува мислите.“

Џин Страус, „Њузвик“


„Дело од огромно научно значење. Дело што воспоставува ново ниво на

емпириска прецизност и критичка умешност во анализата на животот

на Фројд.“

Питер Брукс, „Њујорк тајмс бук ривју


„Извонредно возбудливо и просветлувачко дело... Навистина сеопфатна

интелектуална биографија на Фројд и на аналитичкото движење што во

себе го содржи научниот аспект што толку многу недостига во претходните

обиди за сочинување на едно вакво дело... Резултатот што го имаме пред

нас е информативно, авторитативно и сеопфатно дело, полно со секакви

откровенија и нови верзии на низа стари и познати приказни, како за Фројд,

така и за голем број негови современици. Претставата за Фројд и за корените

на психоанализата по читањето на оваа книга неминовно се менува.“

Арнолд Бернштајн, „Модерн сајкоанализис“Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците