Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Роња, разбојничката ќерка

Астрид Линдгрен  
Оригинален наслов на книгата : Ronja rövardotter
ИСБН : 978-608-259-428-6
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 192
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

Ноќта кога се роди Роња, врз планината беснееја громови. Но, во Замокот на Матис и меѓу неговиот клан разбојници владееше радост, затоа што Матис го доби својот наследник во неговата црнокоса ќерка. Набрзо Роња научи да танцува и да пее со разбојниците, а сепак најубаво се чувствуваше во својата самотност во шумата.

Еден ден, Роња го сретна Бирк, синот на најголемиот непријател на нејзиниот татко. Недолго откако се спријателија, помеѓу двете ривалски банди избувна дотогаш најголемата кавга, а Роња и Бирк се најдоа во средината.

 

Оваа оригинална и безвремена приказна, што треба да се чита гласно, веќе ужива статус на детски книжевен класик. Во неа се измешани магични суштества, возбудливо дејство, мошне смешни сцени и природни убавини, а во средиштето стои длабока љубов помеѓу момче и девојче.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците