Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Авантурите на Том Соер

Марк Твен  
Оригинален наслов на книгата : The Adventures of Tom Sawyer
ИСБН : 978-608-259-409-5
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 216
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Ова е првиот авантуристички роман за деца на Марк Твен за Том Соер и Хаклбери Фин и е една од најпознатите и најчитаните книги во светот.

Во него е прикажан животот покрај реката Мисисипи во четириесеттите години на

19 век преку авантурите на Том Соер.

Том е јунак во очите на неговиte другари, но и постојан извор на проблеми за неговите најблиски –особено за неговата тетка Поли. Каде и да има некаква неволја или авантура – Том е таму.

За време на едно топло лето, Том е сведок на убиство, бега од дома за да стане пират, се вљубува во Беки Тачер, присуствува на сопствениот погреб, спасува невин човек од бесилка, трага по богатство во куќа со духови и наоѓа кутија со злато...Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците