Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Мандаринот и други раскази

Еса де Кеирош  
Оригинален наслов на книгата : O Mandarim
ИСБН : 978-608-247-702-2
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 216
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

Во овој воведен избор од неговото творештво на македонски јазик, Еса де Кеирош е претставен со осум раскази што ги одразуваат неговите најчести интереси: опсесивната љубов, критиката на буржоарскиот начин на живот и црковните сталежи, како и филозофското истражување на религијата и моралот. Најдолгиот расказ во збирката, Мандаринот (1880), е едновремено и еден од неговите најпознати, фаустовски наратив за Теодор, веќе остарен и сиромашен службеник, кој сонува да стане богат.

Пред него се јавува Ѓаволот, кој му ветува богатства доколку се моли за смртта на далечен мандарин во Кина. Мандаринот умира, по што Теодор наследува огромно богатство и почнува декадентен живот опкружен со луксуз. Но, дали совеста ќе му дозволи на Теодор така и да го продолжи својот живот?Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците