Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Хајди

Јохана Шпири  
Оригинален наслов на книгата : Heidi
ИСБН : 978-608-259-488-0
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 108
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

Романот „Хајди“, објавен во 1881 година со полн наслов „Хајди: нејзините години на

прашување и учење“, е најпознато дело на швајцарската авторка Јохана Шпири.

Таа вели дека го напишала за неверојатни четири недели.

Во него се раскажуваат авантурите на младото девојче Хајди, нејзиниот дедо и пријателите. Со нејзината искреност и добродушност таа ги менува животите на сите околу неа: го враќа дедо и помеѓу луѓето, го учи Петар да чита, а и помага и на Клара да оздрави.


Романот е особено познат по алпскиот пејзаж, што ја врамува целата приказна. „Хајди“ е најпознатото книжевно дело произлезено од Швајцарија. Преведено е на речиси сите познати светски јазици и повеќепати е адаптирано за филмскиот екран.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците