Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Јазли и Бежанци

Петре М. Андреевски  
Оригинален наслов на книгата : Јазли и Бежанци
ИСБН : 978-608-259-758-4
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 112
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Иницијацијата во македонската книжевност, Петре М. Андреевски ја остварува преку дебитантското дело „Јазли“, со што се закотвува во т.н. трета генерација македонски писатели. Уште во првенчето се препознава неговата творечка постапка што претставува differentia specifica за поетиката на Петре, а тоа е универзализацијата на локалното, нешто што му обезбедува постојана актуелност кај читачите и критичарите.

Последниот, пак, негов незавршен прозен обид – делото „Бежанци“ – преку тегобен натуралистички стил ја обработува темата на егзилот на Егејците за време на Граѓанската војна во Грција, критички осврнувајќи се кон бегството како единствено решение на бегалците-бежанци. За тоа, тој ќе напише: „А какво е нашето задоволство? Да избегаме некаде како глувци. Да се скриеме во некоја темна дупка. А кој знае за поголем срам од овој. Најголема доблест да ти биде да му избегаш некому“.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците