Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Бричење петли

Владо Димовски  
Оригинален наслов на книгата : Бричење петли
ИСБН : 978-608-259-811-6
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 95
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

„Бричење петли“ (роман за тажни и несреќни) најмногу им се обраќа на сите што ја чувствуваат неодредената и недефинирана тага што авторот ја споменува на почетокот како увертира, за да праша потоа: Тага по што? Од оваа точка како Аријаднина нишка се расплетува дејството за да ја покаже раскошноста на нејзиното височество тагата; се распостила приказната чијшто стожер е средовечниот новинар, стариот мачор со прекар Силвестер, носителот на оваа тага. Него авторот го издигнува на ниво на архетип на средовечниот македонски маж роден на село и задоен со традицијата во педесеттите и шеесеттите, обликуван од социјализмот во седумдесеттите и осумдесеттите, со разнишан идентитет во деведесеттите. Мутираните општествени конвенции, изгубените корени и новонастанатите односи стануваат камен на сопнување за Силвестер. Тој не може да се види себеси однадвор, потребни му се другите да се согледа, спознае, дефинира. „Огледалце, огледалце, кој е најтажен на светот?“ се прашува Силвестер, а одговорот се наметнува сам – мачорот на вжештениот лимен покрив.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците