Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Авантурите на госпоѓа Тркалезна, том 2

Виржиниа де Кастро и Алмеида  
Оригинален наслов на книгата : Aventuras de dona Redonda, vol.2
ИСБН : 978-608-259-785-0
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 206
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Нови авантури и нови посетители во светот на госпоѓа Тркалезна. Еден ден Ирија, Бруно и неговиот коњ Полжав влегуваат во шумата и пристигнуваат до еден необичен и чуден свет, каде што ги запознаваат госпоѓа Тркалезна и другите ликови, кои ни се веќе познати од првата книга како госпоѓа Будалеста, Зипирити, змејот наречен Грозоморен и многу други нови ликови.

Втората и последна книга од серијата „Госпоѓа Тркалезна“ од Виржиниа де Кастро и Алмеида е објавена во 1943 година. Исто како и во претходното дело, писателката им дава предност на хуморот и на бесмисленоста што Луис Карол ги има прочуено со својата „Алиса во земјата на чудата“. Виржиниа Алмеида е исто така способна да вметне вистински историски настани. Во претходното дело раскажуваше за битките од времето на последниот крал на Португалија, Афонсо Хенрикес, а во овој дел прикажува историски и митолошки елементи од античка Грција, Римското Царство и др.

Ова е истовремено и последната книга од серијалот и воопшто последната книга на Виржиниа де Кастро и Алмеида, која починува во 1945 година.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците