Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Ветрот во врбите

Кенет Греам  
Оригинален наслов на книгата : The Wind in the Willows
ИСБН : 978-608-259-464-4
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 216
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

Авантурите во оваа приказна почнуваат кога Кртот, чувствувајќи го немирот на пролетта во себе, ја напушта својата дупка за да ја открие магијата на големата река. Тој плови по реката заедно со Стаорецот, патува во Дивата Шума и преспива во домот на разумниот и сталожен Јазовец, а на крајот му помага на будалестиот и неодговорен Жабец да си ги врати имотот и почитта од другите животни.

Но, Кртот не е единствениот јунак во оваа приказна; исто така, ќе го барате и изгубеното синче на Видрата, ќе се соочите со страшните животни од Дивата шума и ќе ја слушнете песната на ветрот, врбите и трските отсвирена од самиот Бог на шумата – Пан.

Уште од своите почетоци како серија писма испратени кон неговиот син, „Ветрот во врбите“ од Кенет Греам стана една од најсаканите и најмистериозните детски книги на сите времиња. Ова издание ја прави приказната уште попривлечна со прекрасните илустрации на Артур Рекам, еден од водечките британски илустратори од „Златната доба“ на детските илустрирани книги.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците