Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Што е, а што не е? Стихувани гатанки

Васил Мукаетов  
Оригинален наслов на книгата : Што е, а што не е? Стихувани гатанки
ИСБН : 978-608-259-908-3
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 168
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

Нашиот најголем собирач и запишувач на народното творештво, Марко К. Цепенков, собрал и запишал илјадници гатанки, поговорки, приказни и разни народни мудрости. Дел од тие гатанки се поместени токму во оваа книга. Тие се дадени во изворен облик – како што се запишани од Цепенков и со симболи на јазикот, во времето кога се создавани, а потоа патот до одговорите е стихуван, од страна на познатиот автор за деца Васил Мукаетов.

Во книгава децата-читатели ќе бидат активни соработници, бидејќи тие самите треба да ги допишат одговорите на стихуваните гатанки, кои ги има точно 99 на број!Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците