Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Суптилниот нож

Филип Пулман  
Оригинален наслов на книгата : The Subtle Knife
ИСБН : 978-608-259-779-9
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 280
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

„Суптилниот нож“ е вториот том од трилогијата „Темната граѓа“ (оригинален наслов His Dark Materials). Делото е напишано уште во 1997 година, а од 2019-та трилогијата е критички и комерцијално успешна серија на Би-би-си и Ејч-би-о. Денес, романите на Филип Пулман се сметаат за модерни класици на детската литература.


Таа праша: „Што е тој? Пријател или непријател?“


Алетиометарот одговори: „Тој е убиец“.


Вил само што уби човек. Тој е во бегство.


Бегството ќе го одведе далеку од неговиот свет, во страшен и вознемирувачки напуштен град. Таму ќе сретне едно девојче, Лира.


Судбините на двете деца се чудно поврзани и тие заедно мораат да го најдат најопасното оружје, што ќе ја определи иднината на сите светови.
Оценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците