Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Автобиографија

Марко К. Цепенков  
Оригинален наслов на книгата : Автобиографија
ИСБН : 978-608-267-152-9
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 80
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

Марко Цепенков е истакнат македонски собирач на народни умотворби и еден од првите раскажувачи во историјата на македонската книжевност. Речиси целиот свој живот го посветил на собирање на народни приказни, песни, гатанки, поговорки, верувања, клетви, благослови, обичаи и др.

Својата „Автобиографија“ Цепенков ја пишува во 1896 година за да одговори на прашањето како станал собирач на народни умотворби, a ова издание, со осовременет јазик, има цел текстот да го направи достапен на најмладата публика и уште од најмлада возраст да ù ја приближи големината на Марко Цепенков.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците