Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Мариовски сказни - Пејови приказни

Васил Мукаетов  
Оригинален наслов на книгата : Мариовски сказни - Пејови приказни
ИСБН : 978-608-267-154-3
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 158
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

Еве средба со нашите најубави шеговити приказни за Итар Пејо, мариовскиот итрец и најпопуларниот јунак на народното усно раскажување, во нашето богато културно наследство. Зачувани и собрани од наши познати истражувачи на македонската усна традиција, почнувајќи од Марко Цепенков (1829-1920) и Кузман Шапкарев до Стале Попов, а стихувани од Васил Мукаетов.


Пејо патува со своето неуморно магаре во својот свет, по „Прилепов наш“, надитрува и надмудрува, објаснува легенди, исправа неправди, излегува на крај со своите „балиња“ – соселани, секогаш со иста мера – народот го сака својот јунак, а тој, пак, му возвраќа исто така со немерлива љубов, со верност и доследност.
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците