Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Кратката пролет на Моно Самоников

Димитар Солев  
Оригинален наслов на книгата : Кратката пролет на Моно Самоников
ИСБН : 978-608-267-182-6
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 168
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Моно Самоников е „чуден лик, неприспособлив месечар, homo absurdus, сенка“, ќе напише критичарот Миодраг Друговац, и живее во сопствените мисли и прогонувачки соништа. Копајќи по свеста и растурајќи низ долапите на потсвеста, Моно трага по потврда за сопствената виновност за настан што се случил во неговото детство.

А, кога Моно бил дете, имало војна. И во таа војна, детето Моно посведочило убиство кое како возрасен верува дека можел да го спречи, а не го сторил тоа. Оттука, овој роман може да се чита и како морална дилема на една цела генерација која во пресвртните историски моменти го сведочела хоророт, а притоа не можела да даде свој придонес во борбата.

„Кратката пролет на Моно Самоников“ е егзистенцијалистички роман за апсурдот на живеењето во услови на егзистенција отуѓена од стоичкото во човекот.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците