Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Пустина

Ѓорѓи Абаџиев  
Оригинален наслов на книгата : Пустина
ИСБН : 978-608-267-172-7
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 120
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

,,Дојди, дојди ти со мене! Ана, твојата тежина ме задушува и е толку мека и занесна... Нели е свинштина да останеме по атентатот. Отпрвин ќе го фрлиме во пеколна агонија дивиот молох, твојата и нашата несреќа. И потоа не е потребно да се живее. Не, Ана, не е потребно. И срамно е да се живее потоа. Смислата на нашиот живот ќе биде исполнета и крајот настапува неизбежно и природно.“

Што се случува во умот и во душата на еден атентатор – човек кој едни го сметаат за патриот, а други за терорист? Што, во крајна линија, тој мисли самиот за себе? Романот „Пустина“ (чијшто прв фрагмент излегува во далечната 1956 година, а објавен е 1961 година) од Ѓорѓи Абаџиев е луциден и храбар обид да се одговори на ова прашање. Обидот бил крунисан со престижната награда „11 Октомври“.

 Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците