Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Тајните на македонските пештери

Д-р Билјана Гичевски  
Оригинален наслов на книгата : Тајните на македонските пештери
ИСБН : 978-608-267-427-8
Година на издавање : 2022
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 36
Димензии : 210х275
Корица : мекаКраток опис

Книгата „Пештерите во Македонија“ е прва книга на македонски јазик што ги објаснува одликите на пештерите на ниво адаптирано за младите читатели.

Во првиот дел е дадено објаснување како се формираат пештери и пештерски украси, како и потребната опрема за нивно истражување. Во вториот дел се опфатени седум позначајни македонски пештери. За секоја пештера се изнесени спелеолошки информации, факти за пештерската фауна и легенда поврзана за пештерата. Третиот дел од книгата е забавен дел во кој преку интересни активности читателот стекнува трајни знаења за подземните карстни форми.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците