Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Џабе живиш у Скопје : водич до сигурна смрт : од смеење

Зоран Спасов Ѕоф  
Оригинален наслов на книгата : Џабе живиш у Скопје : водич до сигурна смрт : од смеење
ИСБН : 978-608-267-676-0
Година на издавање : 2022
Издавачка куќа : Попули
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 112
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

„Џабе живиш у Скопје“ е збирка актуелни, изумрени и подзабораени поими, фрази, изрази, идиоми, апсурди, фазони, афоризми, синоними, топоними, акроними, криптоними и многу други „–ними“. Книгава е локализирана у покушај да се долови хајлевел шегобијноста на скопјаните, бидејќи авторот е чврсто убеден дека ние Македонците (заедно со Србите) имаме најбољи хумор у свет. Дел од изразите се користат поише од петсто години, дел стотина, дел од ’45. па навака, дел откако Тито го заболе ногата, дел откако Кљусев искочи на бина... Авторот ги реактуелизира со цел да се разбудат и расталасаат некои чувства што дугачко време дремат у латентна состојба. Оваа книга е вивисекција на скопските: (не)култура, историја, менталитет, хумор и јазик, но и одолжување на авторот на неговото Скопје.

 Оценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците