Е-адреса: Лозинка:
 • 01.06.2020
  Излегоа од печат ексклузивните изданија од Петре М. Андреевски


  Романот „Тунел“, збирката раскази „Боемите“ и стихозбирката „Пофалби и поплаки“ (во една книга), „Бежанци“ и збирките песни „Јазли“ (во едно издание), „Лакримариј“, „Последните селани“, „Скакулци“ и „Дални наковални“ се дел од новата ексклузивна едиција со дела од Петре М. Андреевски, кои излегоа од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина –публикации“. Наскоро се очекува и објавувањето на „И на небо и на земја“ , како и книгата за деца „Шарам барам“, која ќе излезе во посебна едиција.

  Книгите, кои се дел од едицијата „Македонски книжевни класици“, се илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска. 

  Петре М. Андреевски (25.06.1934, с. Слоештица – 25.09.2006, Скопје) е поет, прозаист, драмски автор, литературен критичар и преведувач, кој со својот многудецениски опус афирмира творештво што го вбројува во најзначајните и најистакнати современи македонски писатели, чии дела – а особено стихозбирката „Дениција“ и романот „Пиреј“ – стануваат општопризнаени дострели на македонската современа книжевност и неодминливо четиво на генерации љубители на литературата.

  Изданијата се достапни во сите Литература.мк книжарници и онлајн на следниот линк: https://www.literatura.mk/ListBooksByAuthor.aspx?aut=8901

 • 29.05.2020
  Почнува со работа Cafe Literatura: Најубавото кафе во најголемата книжарница во Македонија


  Во рамките на најголемата книжарница во Македонија – Literatura.mk Superstore, во „Скопје сити мол“, почнува со работа Cafe Literatura

  Кафулето е еден од најзначајните новитети на новата суперпродавница на „Литература.мк“, каде што ќе може да се испие добро кафе и да се прочита убава книга. Кафе-барот на „Литература.мк“, што опфаќа 60 m2 од внатрешноста на Literatura.mk Superstore, и 100 m2 на терасата, е архитектонски модерно дизајниран простор, осмислен за релаксација и споделување убави моменти, опкружен со пријатен амбиент и богат избор на книги и многу други уникатни производи.

  Ова е првиот локал каде што ексклузивно е застапено едно од најдобрите кафиња „Кафе Италија“ (Café Italia). Во кафе-книжарницата, ќе има три типа на специјално кафе БурундuБразил и Етиопија, брендирани како Café Literatura. Инаку, „Кафе Италија“ e добро позната компанија за печење кафе од Фијано, северно од Рим.

  Гостите ќе можат да уживаат во различни видови коктели (Хемингвеј специјалМосков мјулБитвин д шитс и многу други) и смути (вери берипинат батерчоко смути и супер фуд смути). Застапени се и топли напитоци, безалкохолни пијалаци, избрани брендови на алкохол и селекција на квалитетни вина.

  Новоотворената книжарница Literatura.mk Superstore, која е со површина од 500 м², има богата понуда на книги за сите генерации на неколку јазици, програма за подароци, канцелариска и училишна опрема, играчки и друго. Суперпродавницата е сместена на вториот кат на „Скопје сити мол“, на местото на некогашната игротека, на неколку метри од досегашниот продажен простор на „Литература.мк“.

 • 21.05.2020
  Скопје ја доби најголемата книжарница во Македонија, отворена е Literatura.mk Superstore

  Со концерт на ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО, кој можеше да се проследи онлајн преку социјалните мрежи, на 20.05.2020 свечено беше отворена новата суперпродавница на „Литература.мк“ – Literatura.mk Superstore, во соработка со „Скопје сити мол“.

  Станува збор за најголемата книжарница во Македонија, со површина од 500 м², која има богата понуда на книги за сите генерации на неколку јазици, програма за подароци, канцелариска и училишна опрема, играчки и кафе-бар. 

  Суперпродавницата е сместена на вториот кат на „Скопје сити мол“, на местото на некогашната игротека, на неколку метри од досегашниот продажен простор на „Литература.мк“.

  По повод официјалното отворање на книжарницата, во тек е промотивна акција со 30 % попуст на сите изданија на „Арс Ламина“ и подарок-книга за секоја сметка до први јуни (до исцрпување на резервите). 

   Ова е седма книжарница на „Литература.мк“, по веќе препознатливите продажни места на улицата „Македонија“, во ТЦ „Рамстор“, „Веро центар“, Градски трговски центар (ГТЦ) и ТЦ „Буњаковец“ во Скопје и на „Широк сокак“ во Битола.

 • 30.03.2020
  Објавена првата книга од серијалот за Хари Потер од Џ. К. Роулинг во издание на „Арс Ламина“
  Првата книга од серијалот за Хари Потер од Џ. К. Роулинг излезе од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина -публикации“. „Хари Потер и Каменот на мудроста“, како една од лектирите за деветто одделение, е дел и од едицијата „Лесно читливи лектири“ на „Арс Ламина“.

  „Хари Потер и Каменот на мудроста“ е првиот дел од серијалот за сирачето-волшебник Хари Потер, кому му е врачена покана да изучува магија на училиштето Хогвортс за вештерство и волшебништво. Оттука, заедно со неговите најдобри пријатели, Хермиона Гренџер и Рон Визли, тој се обидува да го најде Каменот на мудроста и да го спречи темниот волшебник Лорд Волдеморт да си ја врати моќта.

  Џоан Роулинг, попозната како Џ. К. Роулинг, е британска авторка, филмски продуцент, сценарист и филантроп, најпозната по фантастичниот серијал книги за деца „Хари Потер“ со кој достигнува светска слава и популарност. Идејата за Хари Потер ја добила уште во 1990 година, за време на едно долго патување со воз од Манчестер кон Лондон.

  Во 1997 година, откако била одбиена од 12 издавачи, Роулинг ја издава „Хари Потер и каменот на мудроста“ преку куќата „Блумсбери“. Другото е веќе историја, затоа што серијалот, што ќе се протега низ седум книги и уште неколку придружни изданија, доживува неверојатен комерцијален успех насекаде низ светот. Книгата има освоено поголем број награди во Обединетото Кралство и во САД. Се најде на врвот на листата со најпродавани книги според „Њујорк Тајмс“ во 1999 и 2000 година. Преведен е на неколку десетици јазици. По приказната во книгата во 2001 година е снимен и истоимениот филм, во режија на Крис Колумбус, со Даниел Редклиф (како Хари Потер), Руперт Гринт (Рон Визли) и Ема Ватсон (Хермиона Гренџер) во главните улоги. Филсмкиот серијал е исто толку популарен како и книгите.

  Книгата е достапна во сите наши  „Литература.мк“ книжарници.
 • 18.12.2019
  Сајтот и блогот на „Литература.мк“ наградени на изборот „Сајт на годината 2019“

  Сајтот и блогот на „Литература.мк“ се меѓу наградените на изборот „Сајт на годината 2019“, што беа доделени во просториите на ЕУ-инфоцентарот во Скопје. 

  Нашиот blog.literatura.mk го освои второто место во категоријата Најдобар блог, додека Literatura.mk е трет во конкуренција за Најдобар сајт за образование, наука и култура.

  Слецијализираниот блог за љубителите на пишаниот збор, blog.literatura.mk, петта годинa е во постојана потрага по интересни содржини и ширење на мисијата за читање литература. Ова е и петто признание во категоријата за најдобар блог на изборот „Сајт на годината“. Минатата година беше прогласен за најдобар блог, во 2016 и 2017 година беше на второ место, а во 2014 на третата позиција.

  „Сајт на годината“ е манифестација која по десетти пат во Македонија ги избира најдобрите веб-сајтови во повеќе категории. За победниците одлучиле гласовите на публиката.
  Манифестацијата е организирана од „Медија Солушнс“ (Media Solutions) и системот за онлајн-реклами „Кип ан ај“ (Keep An Eye), а под покровителство на Град Скопје, ИАБ Македонија и Министерството за информатичка технологија.


 • 22.05.2019
  Најпродавани наслови на Саем на книгата 2019

  Под мотото „Пронајди се во добра книга“, издавачката куќа „Арс Ламина ‒ публикации“ и нашите книжарници „Литература.мк“ на годинашниот Саем на книгата понудија богата програма. 

  Во седумтте саемски денови посетителите имаа можност да присуствуваат на десет промоции на книги од домашни автори и познати имиња од Унгарија, Србија, Хрватска и Албанија, беа понудени 400 нови наслови, повеќе од 1000 книги белетристика, книжевност за деца и стручна литература. 

   Голем интерес имаше за изданиjата за најмладите, за новите светски наслови од белетристиката, како и за стручните книги. Новите наслови од домашните, регионални и светски автори беа и меѓу најбараните оваа година. Ви ја претставуваме топ-10 листата со најпродавани книги на Саемот на книгата 2019.
 • 07.05.2019
  Ведрана Рудан и Неле Карајлиќ на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“ на Саемот на книгата 2019


  На 31. издание на најголемата книжевна манифестација кај нас, што од 8 до 14 мај ќе се одржи во ВИП арената „Борис Трајковски“, на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“ ќе се одржат десетина промоции на книги од домашни автори и познати имиња од Унгарија, Србија, Хрватска и Албанија. Под мотото „Пронајди се во добра книга“ ќе можат да се најдат повеќе од 1000 книги за сите генерации, од белетристиката, книжевност за деца и стручната литература.

  Промоции на популарната хрватската писателка Ведрана Рудан и на ѕвездата на „Забрането пушење“ и „Топ-листа на надреалистите“, д-р Неле Карајлиќ, повеќе од 400 нови наслови и попусти до 70%, се дел од богатата понуда на издавачката куќа „Арс Ламина ‒ публикации“ и книжарниците „Литература.мк“ на годинашниот Саем на книгата.

  Подетално можете да ја погледнете програмата за сите денови од саемското претставување на линкот во продолжение: https://blog.literatura.mk/2019/05/07/ars-lamina-i-literatura-mk-na-saem-na-knigata-2019/

 • 12.04.2019
  Саемот на книгата ќе се одржи од 8 до 14 мај во ВИП Арената „Борис Трајковски“

  Триесет и првото издание на Саемот на книгата ќе се одржи од 8 до 14 мај 2019 година во ВИП Арената „Борис Трајковски“, Скопје. На Саемот на книгата, освен македонските издавачки куќи, ќе има учесници и од регионот: Србија, Косово и Албанија. Планирани се голем број промоции, средби со автори, а љубителите на книгата можат да очекуваат големи саемски попусти.

  Годинава, земја во фокусот на саемот е Унгарија. Амбасадата на Република Унгарија во Република Македонија организира национално претставување на унгарската литература.
  Подготовките се во завршна фаза. Како и секоја година, покровител на саемската манифестацијата е Министерството за култура. Очекувањата се дека годинешниот Саем на книгата со својата богата изложбена програма ќе ја надмине рекордната бројка од околу 45.000 посетители.