Испрекината потрага ; Противотрови
КСЦ Полица

Испрекината потрага ; Противотрови

Шифра на артикл: 004916
ISBN: 9786082052571
Код на производителот: 4916
Достапно веднаш
0 МКД
315 МКД
315 МКД
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ежен Јонеско (1912‒1994), главно, го перципираме како респективен и планетарно славен драмски писател, еден од корифеите на таканаречениот театар на апсурдот што некогаш се атрибуира и како антитеатар. Полуларната култура одамна ги има усвоено некои од очудените, дури и малкуцка бизарни наслови на неговите најекспонирани или најпопуларни пиеси, за ќелавата пејачка, за Столовите или за Носорогот наслушнале и оние што никогаш не ги читале или не ги виделе нивните сценски постановки. Есеите на Јонеско, особено овие носорогистички ангажирани, зборуваат токму така. Директно и бескомпромисно. Низ нив, авторот агира од априорно ризичната позиција на автентичниот адвоцатус диаболи кој, по дефиниција, е човек што ги застапува непопуларните ставови, спротивставени на општото/доминантното мислење. Токму затоа, Јонеско и одбира овие свои есеи да ги именува со вкупното име протживотрови.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Кратки приказни/раскази
Автор Ежен Јонеско
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници410

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
340 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Sok Fong Ho
799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 12.21 MB