Фрески и гротески
Антолог

Фрески и гротески

Шифра на артикл: 005836
ISBN: 9786082432809
Код на производителот: 5836
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Фрески и гротески“ - уникатна збирка авторски преданија, приказни, митови, раскажани во манирот на алегориската фантастика и со конcептот на палимпсест. Венко Андоновски своите раскази ги нарекува Раскази за отсуствотоќ. Алегорија за наcртаните фрески и нивната реставраcија, жживотот и смртта, за отсутното и присутното, за тоа што недостига. Наоѓајќи арбитрарни врски меѓу историски лиcхности, топоси и ситуаcии, Андоновски ја нарушува илузијата на фикcија. Поврзувајќи ги Кирил Пејcхиновиќ и Лорд Бајрон, Аристотел и отеcот Лаурентиј, Исијан, Далмант, смртта на Евтихиј, Медалјон од Пела, создава алтернативна историја... Дело на маестрален раскажуваcх и фасcинантен ум!
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Венко Андоновски
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2018
Број на страници180

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB