Круг ; Мајсторот
Слово

Круг ; Мајсторот

Шифра на артикл: 008767
ISBN: 9786084656548
Код на производителот: 8767
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
.....како и секој добар роман, и Круг има повеќе влезови и излеза. Сите водат надвор, а враќаат назад. Се отвараат во младоста, а се затвараат на старост...Овој роман - сон на Башевски е во потрага по смисла, по разум, по некој внатрешен ред кој ќе го преведе бунилото во свест, кошмарот и ноќната мора во логична приказна.... Мајсторот содри 11 раскази, во кои Димитар Башевски раскаува приказни за љубовта и страста, за потребата на луЌето да сонуваат и на тој начин да ги надминат ограничувањата на сопствжената егзистенcија. Умешно комбинирајќи ги моностите на стандардниот и на разговорниот јазик, користејќи ги хуморот и иронијата како клучни елементи во раскаувачката постапка, авторот успева да создаде исклучително впечатливи ликови и ситуаcии полни со драматичност. Темите и егзистенcијалните преокупаcии на расказите се добро познати, но поради спеcифичноста на перспективата од која се предадени, тие се читаат како освеување на овие теми.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Кратки приказни/раскази
Автор Димитар Башевски
Издавач Слово
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници353

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : /
200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Barbara H. Solomon
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Григ
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
340 МКД
5,50 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Sok Fong Ho
799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.08 MB