Витраж во сеќавањето : приказни
Прозарт Медиа

Витраж во сеќавањето : приказни

Шифра на артикл: 042439
ISBN: 9786082560779
Код на производителот: 42439
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Оваа збирка, напишана во средината на ужасните 90-ти, целата е во знакот на згрчена болка, предизвикана од мрачната темнина што постојано лебди над овие простори, со цел да го распадне она што, во меѓувреме, барем и малку добило некаква значајна форма. Во „Витраж во сеќавањето“ отровното јадро на војната е набљудувано како грдо претчувство или како тешко сеќавање. По ова писмо на Пиштало, се гледа дека тој го апсолвира и дешифрира Балканот, за што зборува и приказната „Мостар“. Во неа, тој пишува: „Животот овде штотуку се собра во рај, а потоа ветерот го однесе. Единствено животните приказни ги надминуваат перипетиите на историјата и повторно се докажуваат како повредни од сѐ на Балканот што можело да се пофали со трајност“
Карактеристика Вредност
Kатегорија Кратки приказни/раскази
Автор Владимир Пиштало
Издавач Прозарт Медиа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници161

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
340 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Sok Fong Ho
799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB