Разноверци : меѓурелигискиот соживот на село во Западна Македонија : студија од областа на социокултурната антропологија
Табахон

Разноверци : меѓурелигискиот соживот на село во Западна Македонија : студија од областа на социокултурната антропологија

Шифра на артикл: 050240
ISBN: 9789989226779
Код на производителот: 50240
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Најопшто земено, предметот на овој труд е општествениот соживот помеѓу разноверците во регионот Долна Река, лоциран во долината на реката Радика, која ги пресекува планинските масиви на централно-западниот дел на Република Македонија (државата понатаму во трудот се именува едноставно „Македонија“). Посебно внимание му посветувам на административниот центар на регионот – селото Ростуше, во кое населението говори на македонски јазик, а се припадници на две монотеистички религии: муслимани (сунити) и православни христијани. Студијата се заснова врз етнографскиот материјал собран при истражување на терен во Македонија последните 10 години, најпрво во главниот град на земјата, Скопје, а од 2006 година – во Ростуше и во неколку блиски места лоцирани во регионот на Долна Река.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Антропологија
Автор Марчин Љубаш
Издавач Табахон
Димензија A4
Возраст 13+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници410
Димензијаhartija

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : /
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB