Таа заслужува
Таа заслужува

ПОПУСТИ

Sačuvano u omiljne
100 МКД
1,62 EUR
Заштеда 50%
200 МКД
Sačuvano u omiljne
1.750 МКД
28,32 EUR
Заштеда 20%
2.195 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Орхан Памук
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда 26%
390 МКД
Sačuvano u omiljne
1.500 МКД
24,27 EUR
Заштеда 21%
1.890 МКД
Sačuvano u omiljne
Накит 044231
1.450 МКД
23,46 EUR
Заштеда 31%
2.095 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда 30%
430 МКД

Топ десет

Sačuvano u omiljne
Автор : Колин Хувер
390 МКД
6,31 EUR

НОВИ ПРОИЗВОДИ

ПОПУЛАРНИ ПРОИЗВОДИ

Во фокус

Во фокус

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

01.
Mar
Акции
Од 1 до 8 март 2024 година во книжарниците „Литература.мк“ ќе се реализира продажна акција насловена како „Таа заслужува“ со попусти до 50%.
01.
Mar
Литература
Шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, што ја организира издавачката куќа „Арс Ламина“ во соработка со Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, е отворен и трае до 1 јули...
23.
Feb
Настани
„Литература.мк“, во партнерство со радиото „Џез ФМ“, најави почеток на низа музички настани во новото Café Literatura во „Дајмонд мол“. Под мотото „Читаме џез“ почнува новиот концепт на &bdqu...
19.
Feb
Настани
На 16 февруари, со почеток во 19 часот, во Café Literatura во „Дајмонд мол“, беше промовирана едицијата „Порта Европа“, во издание на „Арс Ламина“. Книжевната едиција „Порта Европа“ се состои...
16.
Feb
Занимливости
Вистинските книгољупци, освен што пасионирано следат што има ново во светот на убавиот пишан збор, уживаат во создавањето на пријатна атмосфера за својата омилена активност – читањето. Најчесто, тоа е посебно катче од домот со богата библиот...
15.
Feb
Настани
На 17 февруари, во кафе-книжарницата „Литература.мк“ во „Ист гејт мол“, Исидора Мун ќе го слави својот осми роденден и многу ќе се радува ако дојдете да прославите заедно со неа. Иако е славеничка, таа ви подготвува мали и ...
15.
Feb
Настани
На 16 февруари, со почеток во 19 часот, во Café Literatura во „Дајмонд мол“, ќе биде промовирана едицијата „Порта Европа“, во издание на „Арс Ламина“.
15.
Feb
Настани
Вчеравечер, 14 февруари (среда), во книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“ се одржа промоцијата на дебитантскиот роман на Андреа Мирческа, насловен како „Девојката што ја наслика смртта“. Настанот е ...
14.
Feb
Настани
Во топлата и пријатна атмосфера во книжарницата на „Литература.мк“ во „Дајмонд мол“, се одржа промоција на збирката раскази „Грамадата на пристаништето“ од словенечкиот писател Борис Пахор. За книгата зборуваа Д...
14.
Feb
Интервјуа
„Девојката што ја наслика смртта“ е дебитантска книга на Андреа Мирческа. Станува збор за психолошки трилер со примеси на мистерија и драма што по сите книжевни параметри е на ниво на актуелната светска продукција во овој жанр. Романот...
13.
Feb
Настани
На 14 февруари (среда), во 19:00 часот, во „Литература.мк“ на ул. „Македонија“, ќе се одржи промоција на романот „Девојката што ја наслика смртта“, во издание на„Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина...
13.
Feb
Интервјуа
Дејан Василевски - добитник е на повеќе награди за неговата кратка проза и неговите песни и е објавен во повеќе литературни списанија и една антологија. Дејан Василевски учествувал на повеќе литературни читања и фестивали (двапати на Струшкит...
12.
Feb
Настани
Во исполнетата книжарница на „Литература.мк“ во „Дајмонд мол“, на 9 февруари се одржа промоција на вториот роман на Сашо Кузмановски, крими-трилерот „Бахус“.
11.
Feb
Литература
Книжевно сокаче со Јована Матевска Атанасова: Сите го знаеме името на Агата, но дали го знаеме името на љубовницата на нејзиниот сопруг, онаа бесрамница што го растурила нејзиниот прв брак? Претпоставувам не.
09.
Feb
Настани
Издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе ја промовира збирката раскази „Грамадата на пристаништето“ од словенечкиот писател Борис Пахор, во рамките на фестивалот „Денови на литературата“, што се одржува по четврти пат и...