Лампиони

НОВИ НАСЛОВИ

Sačuvano u omiljne
490 МКД
7,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Сара Крозби
390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Џон ле Каре
360 МКД
5,83 EUR

Топ десет

Sačuvano u omiljne
Автор : Орхан Памук
890 МКД
14,40 EUR

НОВИ ПРОИЗВОДИ

ПОПУЛАРНИ ПРОИЗВОДИ

Sačuvano u omiljne
Аудио 047411
8.890 МКД
143,85 EUR

Во фокус

Во фокус

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

29.
Nov
Ново
Авторката Вики Андонова вчера (28 ноември) во „Литература.мк суперстор“ во „Ист гејт мол“ ја промовираше својата книга „Природна нега за вашето дете“, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ла...
27.
Nov
Ново
Деновиве од печат излезе македонскиот превод на изданието „Аферата Кристи“ од Нина де Грамонт, интернационален бестселер на „Њујорк тајмс“ и избор за најдобро издание на месецот на книжевниот клуб на Рис Витерспун за февруа...
24.
Nov
Литература
На „Нетфликс“ од овој месец се прикажува мини-серијата во четири продолженија насловена како „Сета светлина што не можеме да ја видиме“, базирана на истоимениот роман на Ентони Дор – добитник на Пулицеровата награда. ...
22.
Nov
Литература
Книжевно сокаче со Јована Матевска Атанасова Две семејства, традиционално и модерно, кои се чини како да ги смениле улогите, осум книги и еден список за читање. Списоците се неизбежен дел од рутината и организацијата, скромни мисловни тетоважи з...
20.
Nov
Акции
Пристигна „купувачкото лудило“ наречено „Црн петок“ (Black Friday) и во „Литература.мк“, а оваа година во сите книжарници на „Литература.мк“ ќе трае цела недела, почнувајќи од денеска, 20 ноемвр...
17.
Nov
Настани
На 17 ноември на најфреквентното шеталиште во Битола, Широк Сокак, пред точно 5 години официјално беше отворена новата книжарница на „Литература.мк“.
16.
Nov
Ново
Светскиот ден на философијата, 16 ноември, го одбележуваме со изданието „Философија на моќта III“ (2023), стручен труд на философот Калистрат Санџакоски.
16.
Nov
Настани
Во рамките на годинешното издание на Неделата на италијанската кујна, вчеравечер, 15 ноември, во книжарницата „Литература суперстор“ во „Скопје сити мол“, Амбасадата на Р. Италија и издавачката куќа „Арс Ламина“...
15.
Nov
Настани
Денес (15 ноември), во „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“, со почеток во 19 часот, „Амбасада на Република Италија“ во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“, ќе го презентира македонс...
09.
Nov
Литература
„Силвервју“ е фасцинантна приказна за средбата меѓу невиноста и искуството и јавната должност и личниот морал.
06.
Nov
Настани
Минатата недела се одржа промоција на едукативната игра од Христина Стефановска: „Шумската дружина: кога сите сме заедно“. Интерактивната едукативна игра е дел од едицијата „Железница на чувствата“ во издание на &bdquo...
02.
Nov
Акции
Нова онлајн-акција на „Литература.мк“ – 20% попуст на сите макети од најквалитетниот светски производител на макети „Revell“ само за онлајн-нарачки. Откријте го „Revell“ и дозволете светот на нај...
01.
Nov
Ново
Д-р Готфрид својата книга ја почнува со зборовите: „Малку работи на светот се толку погрешно разбрани како жените, храната и хормоните. Тоа го гледам во мојата ординација постојано: жените доаѓаат кај мене чувствувајќи се преморено, нераспол...
31.
Oct
Литература
Ако ви се допаѓа жанрот хорор или крими/трилер, ве уверуваме дека ќе ги обожавате овие книги во издание на „Арс Ламина“. Дали ќе преферирате да ги читате овие приказни сами, уживајќи во уникатниот хорор; или во друштво на пријателите, ...
30.
Oct
Ново
„Мојата љубовна приказна“ е насловот на мемоарите на Тина Тарнер, во кои ќе прочитате за подемите и падовите во животот на неодамна починатата кралица на рокенролот. Оваа книга е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Ар...