Блог

Блог

ТАА ЗАСЛУЖУВА СÈ ЗА МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЖЕНАТА
01.
Mar
Од 1 до 8 март 2024 година во книжарниците „Литература.мк“ ќе се реализира продажна акција насловена како „Таа заслужува“ со попусти до 50%.
Отворен е шестиот конкурс за наградата „Пегаз“,  за најдобар необјавен роман во 2024 година
01.
Mar
Шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, што ја организира издавачката куќа „Арс Ламина“ во соработка со Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, е отворен и трае до 1 јули 2024 година. Добитникот на наградата ќе биде прогласен на 2 септември 2024 година.
„Литература.мк“ и радиото „Џез ФМ“ носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена
23.
Feb
„Литература.мк“, во партнерство со радиото „Џез ФМ“, најави почеток на низа музички настани во новото Café Literatura во „Дајмонд мол“. Под мотото „Читаме џез“ почнува новиот концепт на „Литература.мк“, чија мисија е организација на најквалитетните музички настани со врвни музички уметници, како и нови откритија, од домашната и регионалната сцена преку кои сите присутни ќе можат да ја истражуваат еволуцијата и мноштвото начини на кои џезот и книгите влијаат на културата.
Едицијата „Порта Европа“ го носи свежиот европски книжевен здив во македонската преводна книжевност
19.
Feb
На 16 февруари, со почеток во 19 часот, во Café Literatura во „Дајмонд мол“, беше промовирана едицијата „Порта Европа“, во издание на „Арс Ламина“. Книжевната едиција „Порта Европа“ се состои од шест книги, сите добитнички на престижната Европска награда за книжевност последните неколку години, што ја доделува Европската унија: „Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од Бјорн Расмусен, „Градина од стакло“ од Татјана Цибуљак, „Приказна за духовите“ од Лаура Фројденталер, „Почитувани бубачки и други морничави приказни“ од Маша Колановиќ, „Лекцијата на месечарот“ од Фредерико Педреира и „Книга за тагата (Приказна за Нилс во шумата)“ од Марија Наваро Скарангер.  
ДЕТАЛИ ЗА КОМПЛЕТНО УЖИВАЊЕ ВО ЧИТАЊЕТО
16.
Feb
Вистинските книгољупци, освен што пасионирано следат што има ново во светот на убавиот пишан збор, уживаат во создавањето на пријатна атмосфера за својата омилена активност – читањето. Најчесто, тоа е посебно катче од домот со богата библиотека и многубројни детали поврзани со книгите. Додека ги избирате новите наслови во вашата домашна библиотека од попустите за време на „Денови на литературата“, за комплетирање на читачкото искуство, внимателно избирете и соодветна музика, шолја топол чај или кафе и уникатни додатоци, како обележувачи за книги и декоративни предмети.
Исидора Мун ве кани на роденден
15.
Feb
На 17 февруари, во кафе-книжарницата „Литература.мк“ во „Ист гејт мол“, Исидора Мун ќе го слави својот осми роденден и многу ќе се радува ако дојдете да прославите заедно со неа. Иако е славеничка, таа ви подготвува мали и слатки изненадувања и за возврат го очекува вашето присуство.
Промоција на едицијата „Порта Европа“
15.
Feb
На 16 февруари, со почеток во 19 часот, во Café Literatura во „Дајмонд мол“, ќе биде промовирана едицијата „Порта Европа“, во издание на „Арс Ламина“.
„Девојката што ја наслика смртта“ - возбудлив трилер кој ги дестигматизира менталните болести
15.
Feb
Вчеравечер, 14 февруари (среда), во книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“ се одржа промоцијата на дебитантскиот роман на Андреа Мирческа, насловен како „Девојката што ја наслика смртта“. Настанот е дел од фестивалот „Денови на литературата“, чиј фокус годинава е на книги за возрасни од домашни автори.
array(0) {
}
Memory Consumption is: 7.61 MB