Куќа на духови
Антолог

Куќа на духови

Шифра на артикл: 063938
ISBN: 9786082436418
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
9,71 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Сага за четири генерации на семејството Труеба, нивните драматични семејни односи, успеси и падови. Естебан Tруеба е конзервативен човек, многу строг и жртва на избувливиот карактер и политичките амбиции, што ги ублажува само љубовта кон неговата мистична сопруга, Клара, која има дар да ја предвидува иднината и да се поврзе со светот на духовите. Нивната ќерка Бланка е во забранета врска со маж кој Естебан го смета за недостоен. Таа на својот татко му создава многу нервоза, но ќе му ја донесе и најголемата радост: внуката Алба. Убава и паметна девојка која ќе настрада поради политичката определба на човекот што го сака. Во заднината на романот ги следиме општествените превирања во земјата во период што опфаќа голем дел од XX век без да се споменат директно имињата на историските личности, но во ликот на Кандидатот/Претседателот се препознава Салвадор Аљенде, а на Поетот – Пабло Неруда. Авторката го комбинира натприродното со лична верзија на магичниот реализам создавајќи заплет во кој се испреплетуваат секојдневното и магичното, љубовта и револуцијата, личните идеали и суровата политичка реалност. „Куќа на духови“ е нејзиниот прв роман, кој беше прогласен за роман на годината во Чиле и постигна молскавичен успех, станувајќи меѓународен бестселер. Во 1993 година е направена филмска адаптација со Џереми Ајронс, Мерил Стрип, Глен Клоуз, Винона Рајдер, Антонио Бандерас и Ванеса Редгрејв.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историска фикција
Автор Изабел Аљенде
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници463
Димензија13 x 20 cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Maggie O Farrell
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ани Ерно
390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
490 МКД
7,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Kate Atkinson
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Natasha Pulley
699 МКД
11,31 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.08 MB